Basketbolda, basketbol oyun kurallarında aksi belirtilmedikçe, bir kural ihlali olduğunda, basketbol topu, potanın arkası hariç, basketbol oyun kuralı ihlalinin olduğu en yakın yerden oyuna sokması için rakip takıma verilir.

  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "24 Saniye Kuralı"

  Basketbol maçı esnasında basketbol topu oyuna sokulurken, top basketbol oyun sahasındaki bir oyuncuya temas ederse veya oyun sahasındaki bir oyuncu topla basketbol kuralları içinde temas ederse ve bu temas eden oyuncunun takımı topu kontrol etmeye devam ederse, bu basketbol takımın oyuncuları 24 saniye içinde çembere şut atmalıdır.
  Top 24 saniye süresinin dolmasından önce oyuncunun elini terk etmiş olmalı veya çembere temas etmeli yada çemberden geçerek sayı olmuş olmalıdır.

  24 saniye dolmadan hemen önce atış yapılmışsa ve top henüz havadayken 24 saniye süresi dolar ve sesli, ışıklı 24 saniye süre bitimi uyarısı verilirse, top çembere temas ederse basketbol kuralı ihlal edilmemiştir. Top sayı olursa yine basketbol kuralı ihlal edilmemiştir ve sayı kabul edilir.Ancak bu durumda top çembere temas etmez veya sayı olmazsa, basketbol kural ihlali oluşur. Bu durumda rakip takip topu net bir şekilde kontrol ederse oyun durmadan devam eder.

  Eğer 24 saniye içinde oyun geçeli bir nedenle basketbol hakemi tarafından durdurulursa: topun kontrolü, top en son hangi basketbol takımındaysa o takıma verilir.
  Oyun esnasında basketbol hakemi tarafından bir oyun durdurma olduysa ve top geri sahadan oyuna sokulacaksa, 24 saniye en baştan başlar. Fakat eğer top ön sahadan oyuna sokulacaksa, 24 saniye saati;
 • Oyun basketbol hakemi tarafından durdurulduğunda 14 saniye veya daha fazla zaman varsa, 24 saniye saati başa alınmayacak ve durdurulduğu süreden devam eder.
 • Oyun basketbol hakemi tarafından durdurulduğunda 13 saniye veya daha az süre varsa, 24 saniye saati 14 saniyeye ayarlanır ve süre 14 saniyeden geri saymaya devam eder.
 • Ancak basketbol kurallarına göre hakemin yapacağı değerlendirmede, rakip dezavantajlı duruma düşecekse, 24 saniye saati son kaldığı yerden geri saymaya devam edecek şekilde oyun başlatılabilir.

  BASKETBOL OYUN KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "3 Saniye Kuralı Uygulaması"  BASKETBOL OYUN KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "8 Saniye Kuralı Uygulaması"  BASKETBOL OYUN KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "24 Saniye Kuralı Uygulaması"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Geri Sahaya Dönen Top"  BASKETBOL KURALLARI ve KURAL İHLALLERİ "Topa Temas ve Müdahale"